najtrudniejsze do wymówienia słówka

Pytania i wątpliwości nt. wymowy angielskiej, akcentów, fonetyki itp.

najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Gość » 12 lip 2008, 18:09

Jakie Waszym zdaniem jest najtrudniejsze do wymówienia słówko angielskie ? Jakie słowa sprawiają Wam trudności w wymowie ? Ja stawiam na słowa z dźwiękiem "th".
Gość
 


Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: arturolczykowski » 12 lip 2008, 20:18

Ja stawiam na samogloski. Angielski rozroznia krotkie i dlugie i czesto sa one czyms posrednim pomiedzy dwoma polskimi dzwiekami, co doroslemu niewprawionemu uchu czesto sprawia klopoty - przynajmniej mi....
arturolczykowski
junior fellow
 
Posty: 229
Rejestracja: 10 sty 2007, 0:00

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: nit-picker » 13 lip 2008, 22:04

Ale chodzi o poprawne wymawianie angielskich głosek czy o trudnosc wymowienia danego slowa z moim polskim akcentem (wynikajaca np. z dlugosci slowa)? Jesli o to drugie, bo tak zrozumialem, to ostatnio mialem problemy np. z 'indecipherable'. No i, podobnie jak Anglikom pewnie, srednio mi wychodzi w miare poprawna wymowa 'hundredths'.
nit-picker
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: ladystockbroker » 27 lip 2008, 22:20

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis! - tak, to prawdziwe słowo - a oprócz tego zawsze miałam problemy z "Connaught".
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: nit-picker » 28 lip 2008, 12:49

Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis


Chodzi o słowa, których się uż…ywa, a nie o te, które tylko są w słowniku. Bo co powiesz o np. niemieckim 'Konstantinopelitanisherdudelsachspfeifenmachersgesellschaft'.
nit-picker
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: ladystockbroker » 09 sie 2008, 21:33

Autor tematu słowem nie wspomniał o "słowach, których się uż…ywa", więc zakładam, ż…e wkładasz kij w mrowisko dla czysto perwersyjnej przyjemności ostrej wymiany zdań :)
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: osiolek porfirion » 11 sie 2008, 23:24

No nie trzeba szukać aż… tak skomplikowanych wyrazów... Podam moż…e kilka prostszych przykładów, które jednak dal wielu są NIEZMIERNIE trudne.

1)
'delete' to dość trudne słówko :)

z zupełnie nie znanych mi powodów większość moich znajomych z uporem maniaka wymawia je /di'leit/

2)
'skype' sprawia również… ogromne problemy populacji naszego kraju, wszystkie znane mi osoby wymawiają /skejp/

3)
'privacy' - większość osób z uporem maniaka wymawia to przez /aj/, czyli /prajvasy/, a przecież… wiadomo, ż…e wymawia się przez /y/, czyli /pryvasy/

:hahaha:


ojojoj, ręce opadają, a wystarczy tylko wziąć słowniczek...
osiolek porfirion
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: osiolek porfirion » 11 sie 2008, 23:32

:smart:

Aha, jeszcze jedna perełka...


:hahaha: ---> LEVIS (spodnie) wbrew pozorom nie wymawia się /levis/, jak mówią chyba prawie wszyscy nad Wisłą, tylko /livajz/



a np. w nazwisku słynnego piłkarza - David Beckham - nie wymawia się /h/, czyli /bekam/, aż… ż…al słuchać polskich komentatorów piłki noż…nej...

aaaa, moż…naby wymieniać godzinami...

:frust:
osiolek porfirion
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: nit-picker » 15 sie 2008, 23:32

>'privacy' - większość osób z uporem maniaka wymawia to przez /aj/, czyli /prajvasy/, a przecież… wiadomo, ż…e wymawia się przez /y/, czyli /pryvasy/
>ojojoj, ręce opadają, a wystarczy tylko wziąć słowniczek...
no właśnie, 'wystarczy wziąć słowniczek' - wymowa przez /ai/ to wymowa amerykańska


> LEVIS (spodnie) wbrew pozorom nie wymawia się /levis/, jak mówią chyba prawie wszyscy nad Wisłą, tylko /livajz/
tu akurat sie nie moge zgodzic; owszem, po angielsku wymawia sie /li:vaiz/, ale my mieszkamy w Polsce i wymowa słów obcojęzycznych ulega spolszczeniu (w tym wypadku słusznie, moim zdaniem)

>a np. w nazwisku słynnego piłkarza - David Beckham - nie wymawia się /h/, czyli /bekam/, aż… ż…al słuchać polskich komentatorów piłki noż…nej...
a jak wymawiasz nazwisko 'Jabłczyńska'?

>moż…naby wymieniać godzinami...
moż…na by
nit-picker
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: osiolek porfirion » 17 sie 2008, 19:36

nit-picker pisze:>'privacy' - większość osób z uporem maniaka wymawia to przez /aj/, czyli /prajvasy/, a przecież… wiadomo, ż…e wymawia się przez /y/, czyli /pryvasy/
>ojojoj, ręce opadają, a wystarczy tylko wziąć słowniczek...
no właśnie, 'wystarczy wziąć słowniczek' - wymowa przez /ai/ to wymowa amerykańska


> LEVIS (spodnie) wbrew pozorom nie wymawia się /levis/, jak mówią chyba prawie wszyscy nad Wisłą, tylko /livajz/
tu akurat sie nie moge zgodzic; owszem, po angielsku wymawia sie /li:vaiz/, ale my mieszkamy w Polsce i wymowa słów obcojęzycznych ulega spolszczeniu (w tym wypadku słusznie, moim zdaniem)

>a np. w nazwisku słynnego piłkarza - David Beckham - nie wymawia się /h/, czyli /bekam/, aż… ż…al słuchać polskich komentatorów piłki noż…nej...
a jak wymawiasz nazwisko 'Jabłczyńska'?

>moż…naby wymieniać godzinami...
moż…na by



tak, tak, oczywiście...



nit-picker pisze:no właśnie, 'wystarczy wziąć słowniczek' - wymowa przez /ai/ to wymowa amerykańska

no właśnie, dziwi mnie zatem dlaczego uż…ywają jej osoby, które mają wymowę brytyjską, jak powiedziałem wystarczy wziąć słowniczek...

nit-picker pisze:tu akurat sie nie moge zgodzic; owszem, po angielsku wymawia sie /li:vaiz/, ale my mieszkamy w Polsce i wymowa słów obcojęzycznych ulega spolszczeniu (w tym wypadku słusznie, moim zdaniem)

no wiesz, tego typu tłumaczenie jest po prostu ż…enujące... j.w. wystarczy wziąć słowniczek...
zresztą, co tu duż…o gadać, jakbym powiedział /mikrosoft/ to byłbyś zapewne pierwszym, który poprawiłby mnie i z wyż…szością powiedział /MAJkrosoft/ (jak zresztą czyni większość sprzedawców w polskich sklepach komputerowych...)

nit-picker pisze:a jak wymawiasz nazwisko 'Jabłczyńska'?

co ma piernik do wiatraka?
tego /h/ w nazwisku Beckham po prostu się nie wymawia - kropka, i nie ma znaczenia, czy jest to spolszczenie, czy nie spolszczenie, czy ktoś, gdzieś w Polsce wymawia 'Jabłczyńska' przez /błcz/, czy tez przez /pcz/, czy też… moż…e dobra wróż…ka ż…uciła na kogoś urok...
a ludzie, którzy wymawiają to /h/ wystawiają sobie po prostu świadectwo niekompetencji językowej, mały problem jeśli robi to Zenek przy trzepaku, trochę większy, jeśli komentator na antenie TV


wiesz, następnym razem, musisz się trochę bardziej postarać...
tego typu posty, jak twój znam na pamięć, pojawiają się często w czasie róż…nych dyskusji na forach zarówno polskich, jak i zagranicznych - jakiś gość czepia się na siłę drobnych szczegółów w postcie, ż…eby podważ…yć zasadność całego postu, stary numer...

no dobra, dobra, próbuj dalej... powodzenia

jak powiedziałem, wystarczy wziąć słowniczek... moż…na wymieniać godzinami...
osiolek porfirion
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: beautiful » 15 paź 2008, 19:09

osiolek porfirion pisze:


nit-picker pisze:no właśnie, 'wystarczy wziąć słowniczek' - wymowa przez /ai/ to wymowa amerykańska

no właśnie, dziwi mnie zatem dlaczego uż…ywają jej osoby, które mają wymowę brytyjską, jak powiedziałem wystarczy wziąć słowniczek...



a moż…e dla kogoś ładniejsza jest wymowa amerykańska, dlatego jej uż…ywa?
beautiful
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: ladystockbroker » 15 paź 2008, 20:10

Beautiful: Tutaj akurat chodzi o osoby, które normalnie uczą się wymowy brytyjskiej, ale wtrącają tu i ówdzie zasłyszaną wymowę amerykańską - moż…e być oczywiście dokładnie na odwrót - ale nie przywiązywałabym do tego WIĘ KSZEJ wagi, w granicach rozsądku oczywiście, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy język i tak ulega ujednoliceniu (tak, w środku tygodnia zawsze odczuwam znuż…enie jakąkolwiek walką i zaczynam hołdować zasadzie a-róbta-sobie-co-chceta-tylko-pozwólcie-mi-się-wreszcie-wyspać). Powiedziałabym tak: nie brońmy jak niepodległości tego, ż…e w słowniku coś jest zaznaczone jako US, UK, NAmE, AuE, etc. i przygotujmy się też… psychicznie na to, ż…e któregoś dnia spotkamy Brytyjczyka, który "po amerykańsku" nazwie swoje majtki "shorts". Jednocześnie bądźmy świadomi istnienia tych niuansów (uwielbiam patrzeć, jak ludzie maskują niewiedzę, usprawiedliwiając się "Bo to jest po amerykańsku"). Jasne, jest pełno słów, których uż…ywają TYLKO Brytyjczycy lub TYLKO Amerykanie, co przyczynia się do róż…nych uroczych nieporozumień, ale wiele tych najpopularniejszych, wypisywanych w podręcznikowych tabelkach, jest rozumiana (i uż…ywana!) i tu, i tam. Podziękujcie Hollywood i telewizji satelitarnej! Nad róż…nicami w regionalnych dialektach, których jest od licha i trochę, nie będę się już… rozwodzić, bo wszyscy już… wałkowaliśmy ten temat na wszystkie strony. Zresztą i tak znowu mam wraż…enie, ż…e właśnie tłumaczę komuś, jak gotować wodę na herbatę.

Wróćmy do tematu i wyrazów trudnych do wymówienia. Zastanawiam się nad ewentualną spolszczoną wymową nazwiska fizyka R. Feynmana - kiedy mówimy po angielsku, bez ż…adnych wątpliwości i bez ż…adnego "ale" Feynman to [Fajnmen], ale czy mówiąc po polsku mogę wymówić je [Fejnman]?
ladystockbroker
junior fellow
 
Posty: 101
Rejestracja: 06 maja 2008, 9:02

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: justynka97 » 19 paź 2008, 11:22

Hello.My name's Ada. My nick is justynka97. What speak interesed? I'm speak (itrested).Why good? :?
Awatar użytkownika
justynka97
newbie
 
Posty: 3
Rejestracja: 18 paź 2008, 21:30

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: hepi » 20 paź 2008, 3:06

Jesli chodzi o slowko 'privacy', to mozliwe sa faktycznie dwa warianty. Choc w dzisiejszych czasach ciezko mowic o tym, co jest "brytyjskie" a co "amerykanskie", to jednak tendencja w USA jest w kierunku wymowy z dyftongiem, a w the UK z [I] (Wells podaje, ze wg badania z 1988, 12% wymawialo [aI]). Podobne zaleznosci wystepuja rowniez w innych slowkach, gdzie mozemy wyroznic te samogloski, np. 'director' (tutaj przy szybkiej wymowie pojawi sie nawet slynna schwa:) ). Nie jest to wiec nic nadzwyczajnego, ale na pewno nie swiadczy o rodzaju akcentu.

Jesli chodzi o meza slynnej Spice Girl, to rzeczywiscie nie wymawia sie tam [h] - dzwiek ten jest czesto nie wymawiany; sa i dialekty, w ktorych w ogole on nie wystepuje. Ale wcale mi nie wstyd za naszych komentatorow, bo po 1. Jestesmy w Polsce i nie musimy sie wysilac, by nie wiadomo jak bardzo przypominac Anglikow, a po 2. Zagraniczni komentatorzy popelniaja znacznie wiecej gaf jesli chodzi o wymowe polskich nazwisk i sie tym nie przejmuja.

Jesli chodzi o Levisa itp. nazwy wlasne, to zgodze sie z kolega, ze procesy jakim one podlegaja sa oczywiste. W Polsce brzmialbym smiesznie wymawiajac te nazwe jak [li:vaiz] - wyobrazmy sobie sytuacje, gdy wchodze do sklepu i chce kupic takie spodnie: ekspedientka albo nie wie, co mamy na mysli, albo kaze nam opuscic sklep, bo moze sobie pomyslec, ze ja obrazamy:)
Wyobrazacie sobie jakby nagle wszyscy zaczeli teraz poprawnie mowic 'tomb raider, corps, cleanliness, infamous, area, basic' itp.? Nie mielibysmy komu wytykac bledow;) Dobrze, ze swiat jest kolorowy:)

Ps. Jak sie ma kompetencja jezykowa na forach do Janka na trzepaku i komentatora telewizyjnego?
czy też… moż…e dobra wróż…ka ż…uciła na kogoś urok...


Pozdrawiam,
Grzesiek
hepi
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 paź 2008, 3:03

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Gość » 26 maja 2009, 16:58

jak dotąd (uczę się b. krótko)- theater, amphitheater i bought.
Gość
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: PoliteGirl » 02 cze 2009, 2:48

amphitheater- (amfitijete)
theater- (tijete)
bought- (bot)

Trudno tłumaczyć jak się coś wymawia, trzeba to usłyszeć;)
PoliteGirl
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 02 cze 2009, 2:03

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Gość » 28 mar 2010, 4:01

A ja prawie wcale nie zmam "trudnych słów". Gdy raz coś usłyszę, moż…ecie mnie zbudzić o drugiej w nocy i powiem Wam poprawnie :hahaha:

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, zajrzyjcie na http://www.ivona.com. Moż…e większość z Was wie o IVONIE, ale Ona strasznie szybko się rozwija - tylko posłuchajcie
Gość
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Gość » 03 kwie 2010, 5:06

ja mam wielki problem z free-three-tree...
Gość
 

three four

Postautor: Gość » 04 kwie 2010, 10:10

A ja nie rozróż…niam four i three.

Bo brytyjska wymowa brzmi dla mnie identycznie.
Gość
 

trudne

Postautor: dziadek » 05 kwie 2010, 3:33

Australia, Aluminium ,Studio , Above....
dziadek
 

trudne

Postautor: dziadek » 05 kwie 2010, 3:37

zapomniałem nadmienić,ż…e above rymuje się tylko z glove ,love i dove...


..i zawsze się pomylę!
dziadek
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: BirkeLaFolle » 06 kwie 2010, 19:23

Nigdy przez gardło nie przeszedł mi zlepek: "Liverpool related".
Awatar użytkownika
BirkeLaFolle
newbie
 
Posty: 21
Rejestracja: 06 kwie 2010, 18:21

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: antyplaton » 08 kwie 2010, 23:27

dla mnie "available" i kilka biologicznych slow, jak sobie przypomne, to napisze :p
antyplaton
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: afterrainn » 15 kwie 2010, 0:10

dla mnie tez availabe, albo unreliabe:> nieraz zdarzaja sie jakies łamańce trudniejsze w wymowie.
afterrainn
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: monimmi » 15 kwie 2010, 0:33

BirkeLaFolle pisze:Nigdy przez gardło nie przeszedł mi zlepek: "Liverpool related".


Czy to moze dlatego, ze jest razem "l" i "r"?

Bo ja do tej pory nie cierpie po prostu wymawiac np. "railroad", "plural", "rural", "ruler". :)

Ale jak bylam mala to tez po polsku nie moglam wymowic "rura" wiec to chyba jeszcze dlatego. :)
monimmi
junior fellow
 
Posty: 205
Rejestracja: 13 kwie 2010, 4:24

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Flack » 23 kwie 2010, 4:23

A mi trudność przez jakiś czas sprawiało słowo "literature". Ale to jeszcze kiedyś jak miało się słabszy poziom.
Flack
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 21 kwie 2010, 20:47




Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: rubalo » 14 paź 2010, 4:02

sorry za double post
rubalo
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: waldy » 29 wrz 2011, 15:24

osiolek porfirion pisze:No nie trzeba szukać aż… tak skomplikowanych wyrazów... Podam moż…e kilka prostszych przykładów, które jednak dal wielu są NIEZMIERNIE trudne.

1)
'delete' to dość trudne słówko :)

z zupełnie nie znanych mi powodów większość moich znajomych z uporem maniaka wymawia je /di'leit/

2)
'skype' sprawia również… ogromne problemy populacji naszego kraju, wszystkie znane mi osoby wymawiają /skejp/

3)
'privacy' - większość osób z uporem maniaka wymawia to przez /aj/, czyli /prajvasy/, a przecież… wiadomo, ż…e wymawia się przez /y/, czyli /pryvasy/

:hahaha:


ojojoj, ręce opadają, a wystarczy tylko wziąć słowniczek...
1 i 2 mas racje, te wymowy nie występują w ż…adnej odmianie angielskiego natomiast 3, tu akurat nie masz racji - "prajwesi to dominująca wymowa w USA. a to Y na końcu brzmi bardziej jak polski I
waldy
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Matys90 » 29 wrz 2011, 16:40

Większość Polaków ma problem z wypowiedzeniem "th". Nawet na filmach są aktorzy, którzy nie starają się tego wypowiedzieć tak, jak powinno być wypowiedziane, tylko po prostu wsadzają tam "d", "t", itp. Ja mam bzika na punkcie tego dyftongu (to chyba jest dyftong) i zawsze muszę go wypowiedzieć, mimo ż…e czasem wymowa brzmi sztucznie.

A co do wymowy trudnych słówek, to ja nie natrafiłem na takie, które by mi sprawiło większą trudność. Pewnie dlatego, ż…e ubóstwiam ten język i wymowę ćwiczę do "perfekcji".
Matys90
 

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: seed » 26 sty 2012, 1:57

tongue; thumb
her; hair
seed
newbie
 
Posty: 10
Rejestracja: 04 gru 2010, 22:32

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Fylgja » 27 maja 2012, 6:56

BirkeLaFolle pisze:Nigdy przez gardło nie przeszedł mi zlepek: "Liverpool related".


HA:) Ja nie jestem w stanie wymowic niczego co ma R i L blisko siebie, np. RURAL jest u mnie wyrazem zakazanym :hahaha:
Fylgja
newbie
 
Posty: 10
Rejestracja: 27 maja 2012, 5:58

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: leszek569 » 12 cze 2012, 14:47

Dla mnie sophisticatedly - wyrafinowany
Miscellaneous - róż…norodny
hmmm jeszcze kilka innych tylko nie moge sobie teraz przypomnieć.
leszek569
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 01 cze 2012, 15:19

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: emil528 » 16 gru 2016, 11:27

comprehensibility - dla mnie to jest problem :)
emil528
newbie
 
Posty: 1
Rejestracja: 07 gru 2016, 15:57

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: narida » 17 gru 2016, 10:16

Jest sporo poradników o tym.
narida
newbie
 
Posty: 7
Rejestracja: 07 gru 2016, 10:16

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Varya » 20 gru 2016, 15:16

"Miscellaneous" jest straszne ;) Mam też problem z niektórymi słowami z "The Chaos".
Varya
newbie
 
Posty: 2
Rejestracja: 20 gru 2016, 15:01

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Andrev981 » 22 gru 2016, 12:01

Nie wiem dlaczego ale "the Chaos" rownież sprawia mi problem :D
Andrev981
newbie
 
Posty: 4
Rejestracja: 07 gru 2016, 10:06

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Megatester » 15 wrz 2017, 14:36

Niemiecki ma dużo takich rozbudowanych słów, że sobie można język połamać. Angielski jest przyjemniejszy.
Megatester
greenhorn
 
Posty: 72
Rejestracja: 24 sty 2017, 22:11

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Megatester » 01 lut 2018, 15:41

Jesli chodzi o slowko 'privacy', to mozliwe sa faktycznie dwa warianty. Choc w dzisiejszych czasach ciezko mowic o tym, co jest "brytyjskie" a co "amerykanskie", to jednak tendencja w USA jest w kierunku wymowy z dyftongiem, a w the UK z (Wells podaje, ze wg badania z 1988, 12% wymawialo [aI]). Podobne zaleznosci wystepuja rowniez w innych slowkach, gdzie mozemy wyroznic te samogloski, np. 'director' (tutaj przy szybkiej wymowie pojawi sie nawet slynna schwa:) ). Nie jest to wiec nic nadzwyczajnego, ale na pewno nie swiadczy o rodzaju akcentu.
Dla obcokrajowca to chyba nie ma nawet znaczenia, czy mówi po amerykańsku,czy po brytyjsku ;)



__________________
http://www.infokolumna.info/tcu-ubezpieczenia-tarnowskie-gory/
Megatester
greenhorn
 
Posty: 72
Rejestracja: 24 sty 2017, 22:11

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: dungmourice » 13 gru 2019, 12:52

I think that you need to examine this post https://dissertationowl.com/blog/dissertation-title-page for some info that you can use to write a title page to your dissertation. I think that it could be really useful
dungmourice
newbie
 
Posty: 44
Rejestracja: 27 lut 2017, 19:01

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: Kursantka » 28 paź 2021, 15:57

Dla mnie też „miscellaneous” to jedno z większych wyzwań. Myślę, że najlepiej nad wymową pracować na kursach językowych, z lektorem, który pomoże i będzie też słuchał, czy nasza wymowa jest poprawna. Świetne zajęcia tego typu oferuje szkoła językowa Skrivanek. Oprócz angielskiego w ofercie jest m.in. niemiecki, hiszpański, czeski. A jeśli chcecie sobie odświeżyć podstawy gramatyki, to warto skorzystać z darmowych materiałów, które publikowane są na stronie. Tutaj np. w przystępny sposób wyjaśniona jest mowa zależna: https://szkolajezyk.pl/angielski-od-podstaw/mowa-zalezna/.
Kursantka
newbie
 
Posty: 3
Rejestracja: 11 paź 2021, 18:28

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: tomi22 » 07 sty 2022, 22:32

Dużo jest takich słówek. Ogólnie dla mnie wiele kwestii było trudnych nawet nie tyle do zapamiętania, co potem do praktycznego wykorzystania. Dlatego nauka na pamięć nic nie daje. Teraz uczę się zupełnie inaczej. Ten materiał https://www.youtube.com/watch?v=XaJt3BBams4 okazał się być bardzo pomocny. Lektor wszytko tu doskonale tłumaczy jak się uczyć, żeby się nauczyć.
tomi22
newbie
 
Posty: 45
Rejestracja: 02 sty 2021, 14:40

Re: najtrudniejsze do wymówienia słówka

Postautor: ScottPutski » 03 mar 2022, 10:25

Takie słówka są bardzo ważne. Jak je się opanuje, to można mocno wzbogacić swoją wymowę!
_______________________________________________
Blog o pracach dyplomowych z Socjologii
Awatar użytkownika
ScottPutski
junior fellow
 
Posty: 186
Rejestracja: 08 lut 2019, 11:21



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości