10 maja 1941 Tragiczny lot Hessa
- Szczegóły
- Nadrzędna kategoria: Historia Anglii
- Kategoria: Kartki z kalendarza
Rudolf Hess, zastępca Hitlera rozbił się swoim małym samolotem niedaleko Glasgow w Szkocji. Z katastrofy wyszedł prawie bez szwanku, skręcił sobie tylko kostkę podczas lądowania ze spadochronem. Jego zamiarem było, jak sam twierdził, wynegocjować pokój z Wielką Brytanią i nakłonić ją do wspólnej wojny przeciwko ZSRR. Hess planował spotkać się z Księciem Hamiltonem, którego poznał w Berlinie w 1936 roku podczas Igrzysk Olimpijskich. Zarówno Hitler jak i władze brytyjskie uznały go za chorego psychicznie i po prostu zignorowały. Został do końca wojny uwięziony w Wielkiej Brytanii.
Nie wiadomo czy Hess rzeczywiście, jak przekonywał, realizował plan Hitlera, czy był chory jak twierdziła większość. Istnieje hipoteza, że Hess, będąc od samego początku prawą ręką Führera (siedział z nim w więzieniu i pisał na maszynie dyktowaną przez Hitlera Mein Kampf) był tak oddany, że próbował przewidzieć jego zamiary i wyprzedzić je, udowadniając swoją lojalność, tym bardziej, że wpływ Hessa na Hitlera zaczął maleć, a do głosu doszegł Göering i Bormann. Hess wiedział o planowanym ataku na Związek Radziecki i mógł myśleć, że Hitler planuje ugodę z Wielką Brytanią. Mimo wszystko sposób, w jaki zadziałał wskazuje, moim zdaniem, na szaleństwo.
Niepewna poczytalność nie uchroniła Hessa przed odpowiedzialnością na Procesie Norymberskim. Został skazany na dożywocie. Swoją karę odbywał samotnie w więzieniu Spandau w Berlinie Zachodnim, strzeżony przez 54 żołnierzy czterech narodów - Stanów Zjednoczonych, Związku Radzieckiego, Wielkiej Brytanii i Francji. Nie chciał nikogo widzieć, na odwiedziny swojej żony zgodził się dopiero po 26 latach. W 1987 roku podjął udaną próbę samobójczą - zmylił czujność strażników i powiesił się na kablu elektrycznym. Miał wtedy 93 lata.
Karol Kowalski